Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Npr po porodzie

Witam,
moja 3tygodniowa córeczka zaczyna mieć kołki, karmie ją tylko piersą zachowując wszystkie wymagania do utrzymania 12 tygodniowej niepłodności. Jednak karmienia zazwyczaj trwają długo, nawet ponad godzinę mimo ze czuje ze juz po 15 kończy sie intensywne ssanie i moja pierś służy bardziej jak smoczek. Przez to długie jedzenie jelitka musza cały czas pracować i bóle brzuszka są coraz silniejsze. Zastanawiam sie nad użyciem smoczka i dawaniem go córce kiedy juz poczuje ze przestaje intensywnie ssać. Czy jeśli sie na to zdecyduje, utracę pewność 12 tyg nieplodnosci? Czy regularne przystawianie dziecka do piersi nie wystarczy?

Metoda laktacyjnego braku miesiączki (LAM)

Aniu, podejrzewam, że wskazujesz na 12 tygodni niepłodności od momentu porodu za profesorem Rotzerem.
Ja korzystałam i stosowałam metodę LAM (Lactational Amernorrhea Method = metoda laktacyjnego braku miesiączki), która zakłada, że:
- karmienie odbywa się według potrzeb dziecka, wyłącznie piersią (dziecko nie otrzymuje dodatkowych pokarmów/płynów i NIE JEST USPOKAJANE SMOCZKIEM!)
- po 56 dniach (=8 tygodniach) od porodu nie wystąpiło krwawienie
- dziecko nie ukończyło 6-go miesiąca życia.
Przestrzegając powyższe zasady prawdopodobieństwo powrotu płodności w ciągu 8 tygodni od porodu jest mniejsze niż 1%, a w ciągu pierwszych 6-ciu miesięcy od porodu jest mniejsze niż 2%.
Ponieważ nawet przy wyłącznym karmieniu piersią istnieje minimalne prawdopodobieństwo wcześniejszego powrotu płodności, przy stosowaniu metod naturalnych ważne jest możliwie wczesne rozpoczęcie obserwacji śluzu (gdy ilość odchodów poporodowych zmniejszy się). Dla nas, przy nowych obowiązkach związanych z narodzeniem córeczki, było to spore wyzwanie. W konsekwencji niepłodność była określana nie tylko na podstawie statystyk (metody LAM), ale również na podstawie obserwacji śluzu (brak śluzu, uczucie suchości).

Co przyspiesza powrót płodności po porodzie?

Może jeszcze warto dodać, co może przyspieszyć powrót płodności kobiety po porodzie:
- nieefektywne ssanie piersi przez dziecko,
- zbyt mała liczba karmień w ciągu doby,
- wydłużone przerwy między karmieniami (ponad 6 godzin), rezygnacja z karmienia nocnego,
- skrócony łączny czas karmienia piersią w ciągu doby (krótszy niż 100 minut),
- karmienie tylko jedną piersią,
- karmienie dziecka mlekiem odciąganym z piersi,
- dokarmianie i dopajanie dziecka, wczesne wprowadzenie pokarmów stałych,
- regularne stosowanie smoczka-uspokajacza,
- stres, choroby matki lub dziecka.
Aniu, podsumowując: wprowadzenie smoczka może przyspieszyć powrót płodności po porodzie.