Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Potwierdzona ciąża bez żadnych badań

To był 6 tydzień ciąży gdy miałam pierwszą wizytę u ginekologa."Fajny lekarz" słyszałam od znajomych,więc się do niego wybrałam.Wizyta ta była krótka,potwierdzenie ciąży i nic poza tym! Nie skierował mnie na żadne badania;ani moczu,krwi.Nie zmierzył mi ciśnienia,nie zważył.Zupełnie nic! A kolejna wizyta za miesiąc! W tym czasie poroniłam,to był dla mnie KOSZMAR! Trzy lata temu umarł mi synek i bardzo to przeżyłam i popadłam w depresję.Mateuszek był wcześniaczkiem.Teraz ucieszyliśmy się z mężem na to nasze DRUGIE SZCZĘŚCIE.Niestety długo nie trwało.Tyle czytałam o tej toksoplazmozie,a miałam kontakt z podwórkowym kotkiem.Czy badania na obecność przeciwciał tokso. mogłam już wykonać będąc w6tc.? Nie miałam robionych zadnych badań a o tych niebezpiecznych pasożytach i różnych wirusach dowiedziałam się sama po czasie.A czysz obowiązkiem lekarza nie jest przekazywanie rzetelnej informacji pacjentce oczekujacej maleństwa? A może dałoby się uratować TO maleństwo.Jestem zła na siebie i tego lekarza.CZY NA BADANIA BYŁO ZA WCZEŚNIE,tak tłumaczył lekarz????

Skierowanie na badania w ciąży

Przykro mi bardzo z powodu Twojego poronienia. Mam nadzieję, że miałaś (i nadal masz) obok siebie osoby, które mogą Cię wspierać w takich trudnych chwilach.
Niestety, ale nie jesteś jedyną osobą, która miała wątpliwości po wizycie u ginekologa, czy właściwie wykonuje on swoją pracę. Chociaż Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących kobietom w ciąży, to nie ma wytycznych dla lekarzy, które narzucałyby im podejmowanie konkretnych działań. Stąd też w każdym przypadku lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką sam decyduje o tym, na jakie badania ją skierować.
Inną sprawą jest to, że chociaż lekarz zobowiązany jest do udzielenia pacjentce rzetelnych informacji dotyczących ciąży, to trudno oczekiwać, że podczas standardowej kilkunastominutowej wizyty uda mu się przekazać pełną wiedzę na wszystkie możliwe tematy - takie jak dieta, higiena, zagrożenia, przebieg ciąży itp. Aczkolwiek powinien udzielić wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Jeśli nie ma szczególnych przeciwwskazań, to badania na toksoplazmozę można wykonać w każdym momencie ciąży. Ja sama prosiłam moich ginekologów o skierowanie na badania - pierwszy obiecał dać je na kolejnej wizycie, więc kilka dni później poszłam do drugiego, który wypisał mi je "od ręki", ale dopytywał się po co mi takie badanie.

Jak widać bardzo ważna jest wiedza - zarówno wiedza lekarza o pacjentce, jak również wiedza kobiety w ciąży o tym, co jej przysługuje i czego może domagać się od ginekologa prowadzącego ciążę.

Dziękuję za zainteresowanie i

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedz.To prawda,że wiedza na temat ciąży jest bardzo ważna i wiele kobiet jest nieświadomych o istniejących zagrożeniach,które mogą wpłynąć na przebieg ciąży.Przecież zarażenie toksoplazmozą w ciaży jest jedną z przyczyn poronienia.W pierwszej ciąży naderwało mi się łożysko,synek przyszedł na świat za wcześnie i długo z nami nie pozostał.Przy tej drugiej ciązy dużo leżalam ale i to nie pomogło.Mam nadzieję,że odważę się spróbować jeszcze raz,choć strach zawsze pozostanie.Wiem,że wiele przykrości spotyka również inne kobiety i to jest przykre,że tak się dzieje.GORĄCO POZDRAWIAM.

Ważna jest wiedza

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedz.Wiedza jest naprawdę bardzo ważna o przebiegu całej ciąży i istniejących zagrożeniach.Cały czas próbuję ją poszeżać ale wiem,że to mi nie wróci moich dwóch aniołkow.O toksoplazmozie dowiedziałam się sama i to pózno,a przecież jest to jeden z powodów poronienia.Mam nadzieję,że odważę się spróbować jeszcze raz zajść wciąże,choć strach zawsze pozostanie.
TYMCZASEM POZDRAWIAM.